Jak bezpiecznie spędzić wakacje z dzieckiem?

Rodzina w parku

Wakacje kojarzą się niemal wszystkim z okresem beztroskiego odpoczynku i zabawy. W tym okresie dzieci i młodzież po zakończeniu nauki w szkole mają sporo wolnego czasu. Warto wiedzieć, jak zadbać o to, żeby ten wolny czas spędzić w sposób bezpieczny. Okres wakacyjny powinien być wspominany przez dzieci i młodzież wyłącznie pozytywnie. Aby było to możliwe należy przestrzegać pewnych zasad, które pomogą uniknąć różnych nieprzyjemnych sytuacji. W różnych okolicznościach, w jakich spędzamy wakacje mogą nas spotkać różne zagrożenia. Zatem jak bezpiecznie spędzić wakacje z dzieckiem i zapamiętać je na dłużej?

 

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wakacji jest wyjazd nad morze. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że wypoczynek nad wodą wiąże się z pewnymi zagrożeniami, których można uniknąć stosując się do pewnych zasad. Poznaj, więc zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Przede wszystkim należy zwracać uwagę, z jakich kąpielisk korzystamy. Unikajmy tych niestrzeżonych. Warto również zwracać uwagę na kolor flag jakimi jest oznaczone dane kąpieliska. Flaga biała oznacza, że jest ono dozwolone, natomiast flaga w kolorze czerwonym oznacza, że jest niedozwolone z uwagi na brak dyżuru ratowniczego.

Innym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę są warunki pogodowe. Jednym z najistotniejszych warunków atmosferycznych dla wypoczywających nad morzem jest temperatura wody. Pamiętajmy, że kąpielisko będzie oznaczone flagą czerwoną, kiedy temperatura wody nie przekracza 14 stopni, ale z powodów bezpieczeństwa odradza się wchodzenie do wody, której temperatura nie przekracza 19 stopni. Warto też zadbać o ochronę przed gorącem, w tym celu należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów i innych środków chroniących przed negatywnymi skutkami oddziaływania promieni słonecznych. Kiedy już zdecydujemy się zażyć kąpieli, powinniśmy unikać skoków do wody. Ponieważ nigdy nie mamy pewności jaka jest głębokość w danym miejscu. W czasie wakacji nad morzem warto również pamiętać o pewnych rzeczach, które mogą nam uprzyjemnić wypoczynek i pozwolić na bezpieczne zabawy w wodzie. Takimi akcesoriami mogą być dmuchane materace czy koła do pływania.

Poza wyżej wspomnianymi radami, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa na wakacjach spędzanych nad morzem, warto także pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach bezpieczeństwa. Znajdą one zastosowanie niezależnie od okoliczności, w jakich spędzamy lato.

  1. Uważaj na nowe znajomości. Nigdy do końca nie można być pewnym kim tak właściwie okaże się nowo poznana osoba, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych, w kontaktach z nowymi ludźmi należy zachować ostrożność.
  2. Pilnuj swoich wartościowych rzeczy. Szczególnie na wakacjach zwróć uwagę, żeby nie zostawiać takich rzeczy jak telefon, portfel czy dokumenty bez obserwacji.

Wakacje z dziećmi w górach

Drugim równie popularnym miejscem na wakacje są góry. Również tam podobnie jak i nad morzem należy zachować pewne środki ostrożności wynikające ze specyfiki środowiska, w którym będziemy spędzać swój czas wolny. Wakacje z dziećmi w górach to większa odpowiedzialność kiedy wybieramy się na szlak, po pierwsze trzeba się do tego przygotować. Należy mieć ze sobą odpowiednie buty i ubranie dla dziecka. Jest to szczególnie ważne z tego powodu, że pogoda w górach może się bardzo szybko zmieniać.

Warto też pamiętać, żeby na szlak górski nie wychodzić samemu, a w grupie. Dobrze jeśli chociaż jedna osoba w zespole zna trasę, którą będzie się szło. Poza odpowiednim obuwiem i ubraniami warto mieć ze sobą też inny sprzęt np. latarki, płaszcze przeciwdeszczowe czy prowiant. Dzieci powinny bezwzględnie chodzić w góry tylko pod opieką dorosłych.

Gdzie nie spędzilibyśmy wakacji, zawsze należy pamiętać, żeby zachowywać środki bezpieczeństwa. Ponieważ każde miejsce, w którym możemy spędzić wakacje, jest na swój sposób specyficzne i charakteryzuje się zarówno swoimi atrakcjami jak i charakterystycznymi dla niego niebezpieczeństwami, którym należy w miarę możliwości zapobiegać.

Udostępnij

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ERROR MSG YO!!

Zapisz się do newslettera!

Dostaniesz w prezencierabatu na pierwsze zakupy!

Dostaniesz w prezencie

rabatu na pierwsze zakupy!

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertą sklepu WeLoveKids.

Licencjonowane
Zabawki
Wysyłka
w 24h
Bezpieczne
Zakupy