Jak sprawić aby dziecko chętnie chodziło do przedszkola – sprawdzone porady

Bawiące się dzieci

W końcu nadszedł ten dzień, w którym Twój maluch przekroczył próg przedszkola. Wiele dzieci z niecierpliwością czekało na ten pierwszy moment w nowym miejscu. Z pewnością jednak znalazła się i taka grupa dzieci, która z obawą przyjęła wiadomość o opuszczeniu domu i pójściu do przedszkola. Mało tego! Po 2 tygodniach nadal ma z tym problem, płacze, ociąga się i nie chce puścić ręki. Dla wszystkich rodziców, którzy także mają z tym problem, a dodatkowo odczuwają pewnego rodzaju strach i dezorientację, polecamy dzisiejszy artykuł – “Jak sprawić aby dziecko chętnie chodziło do przedszkola – sprawdzone porady”.

Zabawki do przedszkola

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi, że oboje rodziców pracuje. Z tego powodu przekazują swoje pociechy pod opiekę wykwalifikowanej kadry przedszkola. Jeśli chcesz, aby pierwszy miesiąc w przedszkolu przebiegły spokojnie musisz być świadomy kilku rzeczy. Po pierwsze przygotowanie do przedszkola powinny zacząć się dużo wcześniej. Kiedy już pójdzie staraj się rozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, że nowe miejsce do którego chodzi jest właśnie dla dzieci. Znajdują się w nim jego rówieśnicy i panie, które będą się nim opiekowały i bawiły. Wytłumacz mu, że tata i mama chodzi codziennie do pracy i tak samo ono chodzi codziennie do przedszkola. Możesz również zapytać co tam jadło, w co się bawiło, spało (w zależności od wieku), ustal, o której będziesz po niego przychodzić. Możesz również kupić mu zabawki do przedszkola, które umilą mu poranne rozstanie. Dobrym sposobem jest czytanie książek o przedszkolu, odgrywanie scenek z różnych sytuacji, które mogą mieć miejsce w placówce. Uświadom Twojemu skarbowi, że każdy chodził do przedszkola – podziel się z nim swoimi wspomnieniami z tamtego okresu. Takie ciągłe oswajanie dziecka pozwoli mu nastawić się pozytywnie na tą dużą zmianę w jego życiu.

Dobrym pomysłem będą wspólne zakupy. Dziecko potrzebuje nowych wygodnych ubrań na zmianę (np. ze swoim ulubionym bohaterem z bajki), plecaka na swoje drobne przedmioty, zestawu do mycia zębów (szczoteczka, pasta, kubek). Jeśli w przedszkolu leżakuje, warto zainwestować w kocyk, który będzie przywoływał dobre wspomnienia z domu i pozwoli maluchowi zasnąć.

dziewczynka bawiąca się

Akcesoria dla dziecka

Dobrym pomysłem będzie przychodzenie do przedszkola nieco wcześniej, aby dziecko mogło na spokojnie pożegnać się z rodzicem. Nie należy jednak tego rozstania przedłużać, im dłużej ono trwa tym dziecko gorzej to znosi. Pamiętaj, aby powiedzieć swojemu skarbowi, o której po niego wrócisz np. poinformuj go, że będziesz po obiedzie. Na początku staraj się, aby maluch nie spędzał całego dnia w przedszkolu – długość jego pobytu w placówce powinna systematycznie się wydłużać. Najważniejsze, aby rodzic zawsze dotrzymywał obietnicy – jeśli mówi, że przyjdzie po obiedzie to cokolwiek by się działo musi się o tej porze zjawić. Poprzez to dziecko nabiera zaufania i czuje się bezpieczniejsze. Jeśli Twoja pociecha ma trudności z rozstaniem się z mamą to warto, aby to tata przez kolejne dni dziecka w przedszkolu odprowadzał go do placówki. Ważne są również odpowiednio dobrane akcesoria dla dziecka. Piórnik, czy plecak z ulubionymi postaciami z bajek z pewnością umili moment rozstania w przedszkolu.

Dziewczynka czyta książeczkę

Pamiętaj o ubieraniu dziecko w wygodne ubrania, które będzie potrafiło łatwo i samodzielnie założyć i ściągnąć. Najlepiej wybieraj sportowe spodnie na gumkę, swetry lub dresy z rękawami, które można łatwo podciągnąć. Dobrze zachować zasadę ubierania na cebulkę. W przedszkolach jest naprawdę ciepło, więc załóż dziecku bluzkę z krótkim rękawem, a na to sweterek lub bluzę. Przedszkolaki często wychodzą na podwórko, dlatego ich strój nie powinien krępować ich ruchów. Oczywiście trzeba także pamiętać o ubraniach na zmianę. Różne niespodzianki mogą mieć miejsce na samym początku i dlatego dziecko być może będzie wymagało przebrania.

Niektóre dzieci lubią mieć ze sobą swoja ulubioną zabawkę, która pomaga im w radzeniu sobie ze strachem, smutkiem czy złością. W początkowym okresie adaptacji jak najbardziej mogą ją ze sobą zabierać do przedszkola. Inne maluchy nie wyobrażają sobie rozstania z domowym kocykiem czy pieluchą. Pomagają im one przeważnie w zasypianiu, dlatego warto, aby dzieci miały je przy sobie.

Pójście dziecka do przedszkola to nowy etap w życiu rodziny. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wspieranie malucha, które sprawi, że początkowe miesiące w nowym miejscu upłyną  znacznie spokojniej.

Udostępnij

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ERROR MSG YO!!

Zapisz się do newslettera!

Dostaniesz w prezencierabatu na pierwsze zakupy!

Dostaniesz w prezencie

rabatu na pierwsze zakupy!

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertą sklepu WeLoveKids.

Licencjonowane
Zabawki
Wysyłka
w 24h
Bezpieczne
Zakupy