Na co zwrócić uwagę wybierając puzzle dla 3 i 4 latka?

Puzzle

Chcesz, aby Twoje dziecko podczas zabawy uczyło się i rozwijało swoje zdolności? Układanie puzzli wspomaga rozwój wyobraźni przestrzennej, daje poczucie sprawczości oraz ćwiczy koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Ich szeroki wybór i zróżnicowany poziom trudności pomagają dokonać zakupu układanki adekwatnej do umiejętności i zainteresowań dziecka . Zatem na co zwrócić uwagę wybierając puzzle dla 3 i 4 latka? Sprawdźmy!

 


Jakie puzzle warto kupić trzylatkowi?

Zastanawiasz się jakie puzzle warto kupić trzylatkowi? Przede wszystkim powinny być wykonane z bezpiecznych i wysoko jakościowych materiałów. Przed zakupem sprawdź, czy pudełko jest wystarczająco sztywne i twarde, a lakier na puzzlach ma odpowiednią grubość.

Należy także pamiętać, że dzieci w tym wieku nie ma jeszcze jeszcze zbyt dobrze rozwiniętej wyobraźni przestrzennej i mogą mieć trudności z motoryka małą. Z tego powodu warto zdecydować się na puzzle, które składają się z małej ilości, ale dużych elementów. Ponadto powinny być one w intensywnych, kontrastowych kolorach. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej znajdować i dopasowywać do siebie poszczególne części. Zbyt jednolite, pastelowe barwy mogą zniechęcić malucha do zabawy. Równie ważne jest dobranie tematyki układanki do zainteresowań dziecka. Świat trzylatka kręci się wokół postaci bajkowych, dlatego warto zainwestować w puzzle przedstawiające np. myszkę Miki, Pidżamersów czy główne bohaterki z Krainy Lodu.

Jeśli chcemy zachęcić dziecko do rozpoczęcia układania to na początku polecamy wybrać puzzle piankowe. Ich duże i miękki elementy, przypadna go gustu niejednemu trzylatkowi. Ułożone na podłodze mogą stać się matą, na której maluch będzie się bawić innymi zabawkami. Dodatkowo puzzle piankowe dają możliwości tworzenia różnych figur przestrzennych, które są uwielbiane przez dzieci w tym wieku.

Dziewczynka trzymająca puzzle

Jakie puzzle wybrać dla czterolatka?

Twoje dziecko skończyło już trzy lata? Z pewnością widzisz, że jego percepcja wzrokowa jest znacznie lepsza i lepiej także radzi sobie z orientacją przestrzenną. Z tego powodu warto zastanowić się jakie puzzle wybrać dla czterolatka, aby mógł w dalszym ciągu rozwijać i ćwiczyć swoje umiejętności. Dzięki jego zdolnościom manualnym świetnie poradzi sobie już puzzlami, składającymi się z 20 lub nawet 30 małych elementów. Nabyta precyzja ruchów i większe zdolności skoncentrowania się na wykonywanych czynnościach pozwalają także na wybór trudniejszej tematyki puzzli. Śmiało można kupić puzzle, które przedstawiają np. mapę Polski, kosmos czy strażaka gaszącego palący się dom. Każdy nowo powstały obrazek jest pretekstem do rozmów, do poszukiwania informacji, do zgłębiania wiedzy, dlatego puzzle to doskonała zabawka edukacyjna. Oczywiście najważniejsze, aby układany obrazek nawiązywał do zainteresowań dziecka.

Warto także pamiętać, że puzzle to świetna okazja do wzmacniania więzi między członkami rodziny i uczenia się komunikacji międzyludzkiej. Dodatkowo czterolatek uczy się cierpliwości, opanowania, ćwiczy koncentrację, pamięć, wyobraźnię i logiczne myślenie.  Satysfakcja jaką osiąga dziecko po ułożeniu układanki jest nieoceniona. Twój maluch będzie wiedział, że potrafi sam coś dobrze zrobić, zauważy, że cierpliwość się opłaca i w przyszłości będzie zmotywowany do sięgania po trudniejsze, ale za to bardziej rozwijające puzzle, czynności czy inne zadania.

Dzieci układające puzzle

Puzzle to idealna zabawka zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka pozwolą mu ćwiczyć i rozwijać wiele umiejętności, które przydadzą się w późniejszych latach nauki szkolnej.

Udostępnij

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ERROR MSG YO!!

Zapisz się do newslettera!

Dostaniesz w prezencierabatu na pierwsze zakupy!

Dostaniesz w prezencie

rabatu na pierwsze zakupy!

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertą sklepu WeLoveKids.

Licencjonowane
Zabawki
Wysyłka
w 24h
Bezpieczne
Zakupy