Plecak szkolny, a wady kręgosłupa. O czym należy wiedzieć?

Dzieci z plecakami szkolnymi

Wady kręgosłupa często spowodowane są zbyt ciężkimi plecakami. Na wszelkie zwyrodnienia najbardziej narażone są małe dzieci, które są jeszcze w procesie wzrastania. Według najnowszych wytycznych waga plecaka nie może przekraczać 10-12% masy ciała dziecka. Z kolei sprawdzono, że uczniowie klas I-III noszą plecaki, których waga wynosi od 8-10 kg. Przerażony tym faktem Minister Edukacji Narodowej wprowadził obowiązek zostawiania w szkołach chociaż części książek. Jednak jak wiemy rzeczywistość bywa różna i problem nie został w pełni rozwiązany. Jak zatem możemy pomóc swoim dzieciom? Przede wszystkim zaopatrzyć ich w dobrej jakości plecak. A jak dokonać prawidłowego wyboru? Tego można dowiedzieć się z naszego artykułu – “Plecak szkolny a wady kręgosłupa. O czym należy wiedzieć?”

Jak wybrać idealny plecak szkolny?

Rodzice często zastanawiają się jak wybrać idealny plecak szkolny. Powinien być on przede wszystkim ze sztywnymi plecami, to znaczy, że ma wypraskę z pianki oraz aluminiowy profil usztywniający. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu nawet duży ciężar równomiernie rozkłada się na całych plecach. Dokonując zakupu plecaka zwróć uwagę na ramiona – najlepiej, żeby były miękkie a ich szerokość wynosiła nie mniej niż 4 cm. Równie istotne jest to, aby był on jak najlżejszy. Według norm plecak dla dzieci, które chodzą do klas I-III nie może ważyć więcej niż 1200g a dla starszych uczniów maksymalna waga powinna wynosić 1400g. Przyjmuje się także, że plecak wraz z zawartością nie może przekraczać 10-12 procent wagi dziecka.Plecak szkolny Frozen
Nie zapominajmy także o odblaskach. Udowodniono, że osoby, które je posiadają są znacznie bardziej widoczne, a zatem bardziej bezpieczniejsze na drodze. Prawidłowo dobrany plecak musi uwzględniać także wysokość dziecka. Zwróć uwagę czy ramiona da się regulować i czy założony plecak nie sięga poniżej dolnej części pleców. Bardzo ważne jest też jakość materiału, z którego został wykonany plecak. Powinien być on wodoodporny i na tyle wytrzymały, by nie ulegał przetarciom. Dzieci często noszą do szkoły wiele różnych rzeczy, dlatego warto, by plecak posiadał odpowiednią ilość przegródek czy komór. Ułatwi to uporządkowanie wszystkich przedmiotów, które będzie można szybko znaleźć. Dodatkowa kieszonka na butelkę, klucze, identyfikator czy zabawkę z pewnością ułatwi codzienne pakowanie dziecka do szkoły. Warto przy tym sprawdzić, czy dno plecaka jest odpowiednio wzmocnione co zwiększy jego wytrzymałość.  Oczywiście nie bez znaczenia ma także sam aspekt wizualny plecaka. Dla najmłodszych dzieci najistotniejsze będzie to, czy dany model zawiera postać jego ulubionego bohatera z bajki. Upodobania jednak szybko się zmieniają, dlatego jeśli chcemy, aby plecak służył dziecku przez wiele lat warto zdecydować się na uniwersalne i ponadczasowe wzory.

Jak dziecko powinno nosić plecak?

Dobór odpowiedniego plecaka lub tornistra to jeszcze nie wszystko. Powinniśmy sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie jak dziecko powinno nosić plecak. Najważniejsze by był on zawsze zakładany na oba ramiona a szelki były równo wyregulowane. Noszenie plecaka na jednym ramieniu jest często przyczyną wad postawy. Sprawdź czy Twoje dziecko ma plecak na dobrej wysokości – powinien się znajdować na poziomie łopatek. W czasie pakowania tornistra zobacz czy Twoja pociecha nie spakowała do niego niepotrzebnych rzeczy np. kolejnej lalki czy klocków lego, które mogą dodatkowo zwiększać ciężar. Przed wyjściem z domu zwróć uwagę czy dziecko ma odpowiednio opuszczone ramiona, wciągnięty brzuch i proste plecy. Jego głowa powinna być prosto, a szyja luźno.

Plecak Spider-Man

Kręgosłup ucznia jest codziennie narażony na spore obciążenia, które mogą powodować wady postawy. Warto zainwestować w dobry tornister lub plecak, który pomoże Twojemu dziecku dźwigać szkolne książki i przybory.

Udostępnij

Może Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ERROR MSG YO!!

Zapisz się do newslettera!

Dostaniesz w prezencierabatu na pierwsze zakupy!

Dostaniesz w prezencie

rabatu na pierwsze zakupy!

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i ofertą sklepu WeLoveKids.

Licencjonowane
Zabawki
Wysyłka
w 24h
Bezpieczne
Zakupy